PLC چیست ؟ معرفی، انواع و کاربرد آن

2 ماه پیش | 501 مشاهده شده
PLC چیست ؟ معرفی انواع و کاربرد آن

کنترل کننده منطقی برنامه پذیر یا PLC یکی از وسایل اصلی اتوماسیون صنعتی است که به دلیل سهولت عمل کنترل، برنامه ریزی صحیح، عیب یابی آسان و اطمینان بالا برای کنترل و مدیریت فرایندهای گوناگون صنایع مانند تولید، مونتاژ و غیره استفاده می شود.

PLC ها در دو نوع ثابت/ فشرده و ماژولار وجود دارد و از نظر فیزیکی شبیه به معماری یک کامپیوتر است.

PLC های فشرده یا مجتمع

PLC های فشرده یا مجتمع در یک باکس یا ماژول الکتریکی ساده طراحی و ادغام شده‌اند. در این نوع از PLC تمام بخش‌ها از قبیل خروجی و ورودی ها، پردازنده و قسمت تغذیه در یک باکس یا ماژول الکتریکی ساده طراحی و ادغام شده‌اند. برخورداری از خروجی و ورودی های بیشتر (تا ۳۰۰ ورودی خروجی)، امکان استفاده از PLC مجتمع را در پروژه های متوسط میسر ساخته است. از این نوع پی ال سی معمولا برای پروژه های هوشمند سازی و اتوماسیون کارخانه ها استفاده می شود.

PLC های ماژولار

PLC های ماژولار در این نوع از PLC بخش های اصلی مانند ورودی خروجی ها، پردازنده و ماژول های تغذیه از یکدیگر جدا بوده و هر کدام کارت های مستقلی دارند، اما امکان قرار دادن این بخش ها در کنار یکدیگر، به منظور تشکیل یک PLC وجود دارد. این نوع از PLC قابلیت اضافه کردن تعداد زیادی خروجی و قابلیت دارد.

شرکت های معروف PLC

  • Siemens: این شرکت آلمانی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان PLC در جهان است و محصولات متنوعی با قابلیت‌های مختلف در این زمینه ارائه می‌دهد. محصولات Siemens در زمینه اتوماسیون صنعتی بسیار محبوب هستند و با کیفیت بالا و قابلیت اطمینان آن‌ها شناخته شده‌اند.
  • ABB: این شرکت سوئیسی-سوئدی یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ PLC در جهان است. ABB محصولات متنوعی با قابلیت‌های مختلف در زمینه اتوماسیون صنعتی ارائه می‌دهد و با کیفیت بالای محصولات خود شناخته شده است.
  • Mitsubishi: این شرکت ژاپنی نیز یکی از تولیدکنندگان بزرگ PLC در جهان است. Mitsubishi محصولات متنوعی با قابلیت‌های مختلف در زمینه اتوماسیون صنعتی ارائه می‌دهد و با کارایی و قابلیت اطمینان بالای محصولات خود شناخته شده است.
  • Delta: این شرکت تایوانی نیز یکی از تولیدکنندگان معروف PLC در جهان است. Delta محصولات متنوعی با قابلیت‌های مختلف در زمینه اتوماسیون صنعتی ارائه می‌دهد و با قیمت مناسب و کارایی بالای محصولات خود شناخته شده است.

این چهار برند جزو پیشروان در زمینه تولید PLC هستند و محصولات متنوعی با قابلیت‌های مختلف در این زمینه ارائه می‌دهند. هر یک از این برندها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان هستند و کاربران بسته به نیازهای خود می‌توانند از محصولات آن‌ها استفاده کنند.

PLC LOGO

PLC LOGO یک کنترل کننده منطقی از شرکت زیمنس است که برای حل مسائل کنترل و تنظیم ساده مناسب است. LOGO با طراحی ماژولار خود، بسیار انعطاف پذیر است و امکان ایجاد پیکربندی‌های مختلف با توجه به نیازهای شما را فراهم می‌کند. با استفاده از نرم‌افزار مهندسی آسان، کیت‌های شروع و جلسات آموزشی رایگان مبتنی بر وب، شروع کار با LOGO بسیار آسان است. همچنین، یک Wizard شما را در فرآیند اتصال LOGO به ابر و ایجاد داشبوردها با استفاده از LOGO! Web Editor (LWE) برای کنترل و تجزیه و تحلیل داده‌ها هدایت می‌کند.

PLC Delta ایرانی

PLC Delta ایرانی به نظر می‌رسد که محصولی بازسازی شده از کمپانی دلتا در تایوان باشد. با توجه به گران بودن قیمت این پی ال سی در ایران، این محصول بصورت مهندسی معکوس با همان امکانات بازسازی شده است. قیمت آن هم نسبت به برندهای خارجی کمتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

در سایت ما نظر خود را بیان کنید.