کدام برای یادگیری بهتر است: تماشای دوره های آموزش آنلاین یا خواندن کتاب

4 سال پیش | 2195 مشاهده شده
یادگیری بهتر با کتاب

با گسترش دنیای فناوری اطلاعات ابزارهای یادگیری (به ویژه برای حوزه برنامه نویسی) بسیار متنوع گشته است. شما برای شروع برنامه نویسی انتخاب های زیادی دارید. کمپ های فشرده برنامه نویسی، کلاس های حضوری، خرید کتاب های آموزشی، سایت های آموزشی تولید محتوا (مانند توتوریال پوینت وسکان آکادمی) و سایت های آموزش ویدیویی (مانند لیندا ، کورسرا)  و غیره در سال های اخیر بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. حال سوال من این است به نظر شما این درست است که یادگیری بهتر با کتاب محقق می شود.

برای دیدن دیگر آموزش های جستارنویس به لینک آموزش های جستارنویس مراجعه کنید.

اکثر این سایت ها برای آموزش و یادگیری و ارتقا دانش خودم استفاده کرده ام. ولی بعد از تجربه کردن این منابع و راهکارهای آموزشی احساس می کنم هیچ کدام از این منابع آموزشی قابلیت رقابت با کتاب را ندارند. هر کدام از موارد بالا دارای مزایا و معایبی هستنند ولی برای یادگیری عمیق تر و حرفه ای شدن راهی جز کتاب خواندن (خط به خط و عمیق اندیشیدن و حتی شروع به وبلاگ نویسی برای تثبیت مطالب) ندارید. در این جا شرح یادگیری بهتر با کتاب در خدمتون هستم.

تذکر: در تعریف کتاب تمام اشکال انتشار آن، کتب کاغذی و کتب الکترونیکی شامل می شود. در کتاب با عملی از جنس خواندن سر وکارداریم. ویدیو شامل ویدیو های سایت های آموزش آنلاین و حتی یوتوب و غیره است. در ویدیو با عملی از جنس صدا و تصویر رو به رو می شویم.

چرا کتاب هنوز برای من ارزش بیشتری دارد ( یادگیری بهتر )

تنظیم سرعت خواندن

هنگامی که کتاب را ورق می زنم شروع به خواندن می کنم، برخی از پاراگراف ها را با سرعت بیشتر و یک نگاه اجمالی (Skimming) می خونم. اما برخی مباحث را نه تنها خط به خط خوانده بلکه چندین روز در آن فصل و صفحات مانده وعمیق اندیشیده ام. یکی از ویژگی های شاخص کتاب این است که سرعت خواندن بخش های مختلف کتاب را خودتون تعیین می کنید.

فهم عمیق تر

در کتاب ها مباحث ریاضی وار و الگوریتمی و حتی بهینه سازی کد بحث می گردد. این ها مباحثی هستند که با گذر سال ها تغییر چندانی نمی کنند. در صورتی که در ویدیو های آموزشی بیشتر سینتکس ها بحث می شود. سینتکس های اطلاعات فنی هستند که با گذر زمان و اپدیت های ابزارهای برنامه نویسی تغییر می کنند. پس مزیت دیگر کتاب این است شما با یک تیر دو نشان می زنید سینتکس زبان را فرا می گیرید، علاوه بر آن با مباحث الگوریتمی و عمیق تر و حتی مسایلی دشواری که احتمال روبه رو شدن با آن ها در آینده نزدیک خیلی زیاد است، آشنا می شوید.

جامع بودن در کنار ایجاز

اگر ویدیو های آموزشی مانند کتاب های مرجع ، جامعیت مباحث را حفظ کنند و تمام سرفصلها را در دوره آموزشی ارائه کنند، زمان ویدیو های آموزشی بسیار زیاد شده، دانشجو ها (به علت احساس اتلاف وقت) استقبال چشم گیری نمی کنند. پس ویدیو ها باید تا حد امکان مختصر و مفید باشند. کتاب ها در عین جامعیت، مختصر و مفید بودن با خود به ارمغان آورده اند. هم برای افراد مبتدی مناسب خواهد بود، هم برای کسانی به سطح حرفه ای می رسند.

جستجوی راحت

در کتاب (با داشتنن فهرست و نمایه) جستجو در مورد کلمات کلیدی و مباحثی که فراموش کرده ایم، خیلی سریعتر جوابمان را می گیریم. در صورتی که بارها شده یک بحث خاص را در مجموعه ویدیو جستجو کرده، وقت زیادی از من تلف کرده است. خلاصه کلام جستجو در کتاب خیلی راحت تر است.

سند بودن

اگر پژوهش گر هستید، قصد دارید سمینارها و مقالاتی را در آینده نزدیک ارائه کنید. قطعا توصیه من باز هم کتاب است. چرا؟ جامعه آکادمیک و داوران مقالات علمی آی اس ای، چیزی جز کتاب و مقالات را به عنوان اساس و مرجع کار قبول نخواهند کرد. کتاب در برابر ویدیو به عنوان مدرک اثبات پروپوزالمان(فارسی شده اش پیشنهاده) مثل دلار در برابر ریال است.

واقع گرایی

در کتاب یک کلاغ ، چهل کلاغ وجود ندارد. اکثر اساتیدی که ویدیو های آموزشی را پر می کنند، یک ویژگی مشترک دارند. همه ی آن ها در جامعه آکادمیک کتاب هایی را خوانده، قصد دارند روایت وار این کتاب را برای شما به تصویر بکشند. اما این روایت ها در ویدیو های مختلف گاهی چندان هماهنگ نیست، ( یادگیری بهتر ) چاره چیست؟ به سرچشمه اصلی یعنی کتاب مراجعه کنید. مثلا می خواهید زبان سی یا سی پلاس پلاس را یاد بگیرید، اگر کتاب دنیس ریچی یا بی‌یارنه استراس‌تروپ را نخوانده باشید، قطعا تا حرفه ای شدن خیلی فاصله دارید حتی ممکنه خودتون هم خبر نداشته باشید! هرچیزی را از سرچمشه اصلی اش دنبال کنید. برای یادگیری بهتر با کتاب انس بگیرید. حتی اگر سختی های زیادی بر شما تحمیل شود.

تذکر: این بحث در مورد کتاب های ترجمه هم وجود دارد. برای اینکه به هدف یادگیری بهتر با کتاب به طور کامل دست یابید زبان انگلیسی خود را قوی کنید، سعی کنید کتاب ها را زبان اصلی بخوانید. در غیر این صورت بدون شک در یک سری مفاهیم (در کتاب های ترجمه) دچار کج فهمی خواهید شد.

منظورت این است که از کتاب ها استفاده کنیم از ویدیو ها استفاده نکنیم؟

منظورم این نیست که ویدیو ها و سایت های آموزشی استفاده نکنیم. قطعا ویدیو ها هم دارای مزیت هایی هستند. مکانیسم آموزش از طریق خواندن کتاب نسبت به تماشای ویدیو کند تر خواهد بود. اما کتاب لایه های عمیق تری از موضوع را به شما یاد می دهد. پس بهتر است آموزش را با ویدیو و دوره های آموزش آنلاین شروع کنیم، اما به آن ها اکتفا نکنیم. خلاصه کلام اسب را گم نکنید پی نعلش بگردید. پس علاوه بر ویدیو ها یادگیری بهتر با کتاب را فراموش نکنید.

یک دیدگاه در “کدام برای یادگیری بهتر است: تماشای دوره های آموزش آنلاین یا خواندن کتاب”

دیدگاهتان را بنویسید

در سایت ما نظر خود را بیان کنید.