سرابی به نام کسب درآمد از آپارات (نه خانی آمده، نه خانی رفته!)

4 سال پیش | 3290 مشاهده شده
سرابی به نام کسب درآمد از آپارات

 تصمیم داشتم برنامه درآمدزایی آپارات را بی‌طرفانه بررسی کنم. هفته ها گذشت اما به علت کمبود وقت موفق به انجام این کار نشدم. امشب مشاهدات و تجربیات خود ( از برنامه کسب درامد آپارات) را مکتوب می کنم. در 19 آذر شماره موبایل خود را وارد کرده حسابی بر روی سایت آپارات با نام کاربری persiancircle ایجاد کردم. در انتخاب موضوع کانال، زمینه‌هایی نظیر طنز، اخبار روز  و دانستنی ها  برای موضوع کانالم کاندیدا کردم. سرانجام با در نظر گرفتن ذائقه مردم  کشورم طنز را به عنوان  هدف تحقیق و بررسی انتخاب کردم و  در طول هفته، هر روز یک ویدئو   بر روی کانال persiancircle  بارگذاری کردم. برای مشاهده کانال به این لینک مراجعه کنید. برای مشاهده روش های دیگر کسب درآمد از اینترنت به این لینک مراجعه کنید.

برنامه درآمدزایی ( کسب درآمد از آپارات ) آپارات بر اساس شمار دقایق (نمایش ویدیو های کانال)، به صاحبان کانال مبلغی پرداخت می کند. ملاک و معیار برای افزایش درآمد کانال های آپارات، شمار دقایقی است که ویدئو های آپارات (برای مخاطبان) نمایش داده می شود. برخلاف یوتیوب سایت آپارت  شمار بازدید ویدئو ها را به عنوان مبنای کسب درآمد نپذیرفته است. سایت آپارات استدلال هایی مانند ملزوم کردن کاربران به ایجاد تولید محتوای با کیفیت و افزایش درآمد بیشتر (برای کانال هایی که محتوای با کیفیت تر تولید می کنند) بیان کرده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه درآمدزایی آپارات به این لینک مراجعه کنید.

شروع کار برای بررسی برنامه کسب درآمد از آپارات

در هفته اول شمار دقایق تماشای کل ویدیو ها و شمار  بازدید کل ویدیو ها  در هر روز به ترتیب در حدود ۱۵۰۰ دقیقه و ۳۰۰ بازدید بود. در هفته  دوم و  سوم شماره دقایق نمایش ویدئوها و شماره  بازدید ویدیو ها در همین حدود به صورت متناوب در تکرار می گشت.

آمار کانال آپارات در هفته اول

آمار شمار نمایش ویدئوها و بازدید کانال در هفته های اول

به نظرم با یه حساب سر انگشتی اگر تعداد ویدیو های کانالم (صرف سه ماه)  به هزار عدد برسانم،شماره دقایق  نمایش ویدئوهای کانال  به ۵۰۰۰ دقیقه در ماه خواهد رسید. با توجه آخرین برنامه درآمدزایی آپارات که برای هر دقیقه نمایش ویدئو ۶۰ تومان پرداخت می کرد، به درآمدی حداقل یک میلیون تومان(حد پایین درآمد (یک میلیون) را با توجه به مشکلات آینده برای اهداف کانال انتخاب کردم) در ماه برای آینده کانال متصور شده بودم.  با این وجود این همه ماجرا نبود. زهــی خیــال باطل…

حقایق جدید

در هفته های آینده شماره دقایق نمایش ویدیو های کانال با سرعت نسبتاً زیادی کاهش پیدا کرد.  این روند کاهشی تا مقدار 0-50 دقیقه نمایش ویدئو در روز نزول کرد. پدیده ای جدید در ویدئوهای کانال اتفاق می افتاد. هرچه ویدئوهای کانال کهنه تر می شد، احتمال نمایش آن به صفر نزدیک تر می گشت. شما اگر هزاران ویدئو بر روی سایت آپارات بارگذاری کنید و بعد از آن یک مدت طولانی مثلا یک ماه بر روی کانال خودتون ویدئو بارگذاری نکنید(یا بهتر بگویم استراحت کنید…)، هزاران ویدئوی شما به تدریج در آپارات مدفون خواهد شد و شمار دقایق نمایش ویدئو های کانال شما به صفر میل خواهد کرد.

آمار کانال آپارات در بلند مدت

آمار کانال persiancircle در طول سه ماه اخیر- تعداد ویدئوهای کانال 6 ویدئو- تاریخ شروع فعالیت: 19 آذر 1398-تعداد بازدید کل: 3.3 هزار

شما در صورتی می توانید از کانال آپارت کسب درآمد کنید که مثل یک برده کار کنید. هر روز باید ویدئو بارگذاری کنید. در غیر این صورت ویدئوهای شما کهنه شده  و داستان ذکر شده ادامه خواهد داشت.

مشکلات دیگر

بنابراین مشکل برنامه کسب در آمد آپارات فقط این نیست که مبنای کسب درآمد را نه بازدید ویدئوها، بلکه شمار دقایق نمایش ویدئوهای کانال قرار داده است، بلکه مشکل بزرگتر تر مدوفون شدن ویدئوهای کانال است که صاحبان کانال دیرتر به این موضوع پی می برند. در یوتیوب کانال هایی که دنبال کننده گان،  لایک ها و پیشینه بهتری دارند در نمایش جستجو اولویت داده می شوند.

نتایج جستجوی آپارات

نمایش نتایج جستجوی ویدئوها در آپارات

نتایج جستجوی یوتیوب

نمایش نتایج جستجوی ویدئوها در  یوتیوب

آپلود ویدئو از یوتیوب به آپارات

این همه ماجرا نبود، بعد از مدتی سرویس بارگذاری ویدئو از یوتیوب به آپارات هم از کار افتاد. این باعث می شود، هزینه رشد کانال آپارات  افزایش چشم گیری داشته باشد.  با توجه به افزایش بهای اینترنت در هر سال و در آمد ناچیز آپارت سبب می شود، که هزینه اینترنت و ابزارهای لازم صاحبان کانال فراهم نشود.  بنابراین مشکلی دیگر به مشکلات سایت آپارات اضافه گشت.

قطع شدن سرویس بارگذاری از یوتیوب

جمع بندی:

مشکلات برنامه کسب درآمد از آپارات در لیست زیر جمع بندی می کنم:

 • عدم توجه به بازدید ویدئو در برنامه آمدزایی و برعکس گرفتن هزینه تبلیغات براساس بازدید ویدئو( پیشنهاد:جایگزین کردن طرح درآمد آپارات با طرح ترکیبی از بازدید ویدئو و شمار دقایق تمایش ویدئوها)
 • عدم در نظرگرفتن پیشینه و دنبال کننده های کانال در نتایج جستجوی ویدئوها- مدفون شدن ویدئوهای کانال(پیشنهاد: بازنگری در نتایج جستجوی ویدئوهای آپارات)
 • حذف شدن ساختارهای رشد سریع کانال مانند یوتیوب

در آخر بعد از مدت زمانی (یک هفته) که طرح درآمدزایی آپارات را بررسی کردم، از گسترش کانال به هزار ویدئو منصرف گشتم. ناخودآگاه یاد ضرب المثل “نه خانی آمده، نه خانی رفته!” افتادم و با سایت آپارات خداحافظی کردم…

6 دیدگاه در “سرابی به نام کسب درآمد از آپارات (نه خانی آمده، نه خانی رفته!)”

 1. سلام میشه بهم توضیح بدی الان که شرایط بازنشر اپارات تقغیر کرده من باید ویدیو کوتاه مدت بزارم یا همون کلیپ ده دقیقه ای چون رفته تو تبلیغات و بعدش اینه که من یگ مشکل بزرگ دارم اینه که شرایط اپارات شده 2000 هزار دبنال کننده که مثالی نیست ولی میگه باید 500 هزار ساعت نمایش داشته باشید اونم تو 3 ماه یعنی چند میلیون دقیقه و اصلا شدنی هستش این شرط اپارات(یعنی 500 هزار ساعت یعنی ساعت اونم تو 3 ماه الان میشه بهم جواب بدی چیکار کنم 500 هزار ساعت نمایش تو 3 ماه به دست بیارم ممنون میشم ادرس کانال من
  https://www.aparat.com/ABEDI.1997

  1. سلام وقت بخیر، شرایطی که آپارات ذکر کرده عملا در حالت طبیعی رسیدن بهش ناممکن است. مقاله را کامل بخونید تفاوت یوتیوب و اپارات در نمایش ویدئو بیان کرده ام. شما در آپارات نمی تونید کانالی بزنید که بعد از مدتی به درآمد خوبی برسد. من توصیه می کنم روی آپارت وقت نگذارید.
   راه جایگزین یک نفر از خارج کشور به عنوان واسطه پیدا کنید کانال یوتیوب بزنید. راه دوم یک سایت بزنید و روی آن کار کنید تا رتبه الکسای خوبی پیدا کند. خودتون مستقیم وارد کسب در آمد از تبلیغ شوید.

 2. در طول سه ماه اخیر- تعداد ویدئوهای کانال 6 ویدئو- تعداد بازدید کل: 3.3 هزار، بعد شما با 6 تا دونه ویدیو و ۳ هزار بازدید انتظار درآمد از آپارات داری؟؟؟ عجب! من به عنوان یکی از بزرگ ترین کانال های آپارات میگم که حرفت کاملا اشتباهه اینطور نیست که با ۶ تا دونه ویدیو به درآمد برسی! روزی حداقل باید بالای ۲۰۰ تا ویدیو با کیفیت و بدرد بخور آپلود کرد ،آپارات طوری نیست که به هر کانال و ویدیوی آشغالی پول بده دوست عزیز، با سال ها فعالیت و تلاش میشه از آپارات پول در آورد به عنوان کسی که کارش اینه و تجربه دارم که گفتم.

  1. سلام وقت بخیر، گویا شما هدف مقاله را متوجه نشدید ما خواستیم یک بررسی آماری از سیستم کسب درآمد آپارت انجام بدهیم. مشکلی که در مقاله ذکر شد و خیلی اهمیت دارد اما شما توجه نکردید. شما اگر دو میلیون ویدئو روی آپارات داشته باشد و بعد از آن تصمیم بگیرید یک سالی به مرخصی برید درآمد کانال شما نزدیک به صفر می رسد. سیستم آپارات تولید محتوای روزانه را بسیار پر اهمیت در نظر گرفته همان طور که خودتون گفتید باید روزانه 200 ویدئو اپلود کنید.. در غیر این صورت بازدید های کانال شما شدیدا افت خواهد کرد.
   مسایل دیگری مانند در نظر گرفتن دقیقه تماشای ویدئوی به جای بازدید که در مقاله مطرح شد. سرجمع با ارزش روز افزون دلار این روش کسب درآمد سرابی بیش نیست. حالا برخی ها زود به این نتیجه می رسند برخی ها دیر تر. با این وجود توصیه می کنم مقالات گوگل را بخونید اکثر فیدبک خوبی از آپارات برای کسب درآمد نداند.

 3. من نظرات کسانی که حرفه ای در آپارات کار کرده بودن هم دیدم گفتن نهایت درامد از آپارات وقتی خیلی خوب کار کنی زیر دو میلیون تومان هست. با چنین وقتی که روی اپارات بخوای صرف کنی رو هر کاری دیگه ای تو زندگیت وقت بذاری قطعا به نتایج درخشانی میرسی.

  این فردی ام نظر داده روزی دویست تا ویدئو باید بذاری خوب جوک خوبی گفتن! 200 ویدئو چند ساعت زمان… چقدر اینترنت… چقدر هزینه… و در نهایت چقدر درآمد؟؟

  کار کردن با آپارات هیچ منطقی نداره!

  دقیقا درسته من سالهاست در آپارات کانال دارم… البته بازدید من هیچ وقت ب صفر نرسیده با اینکه در کل این سالها فقط کمتر از 400 ویدئو گذاشتم که البته ویدئوهای کاربردی ای بودن و دیدم خیلی سایت ها حتی بازنشرش کردن. با اینحال خیلی بازدید کم میشه وقتی کانال و به روز نمیکنی… یعنی ب روزی 100 تا 50 تا میرسه… تازه با ویدئوهای کاربردی که زمان نداره! یعنی مثلا شما آموزش آشپزی بذار کار هنری بذار اینا زمان نداره هر زمانی ممکنه کسانی دنبال یادگیریش باشن برای همین بدون زمانه.

  من هبچ وقت عضو درامدزایی آپارات نشدم یعنی هر چی حساب کردم دیدم عاقلانه نیست! ویدئوهامم بخاطر علاقه مندی خودم گذاشتم ولی بسیار در مورد طرح درامدزایی آپارات خوندم و بسیار بررسیش کردم… از اونایی تجربه کردن تا حساب کتاب های دیگ… کسانی ام رو آپارات وقت میذارن چیزی از اقتصاد و کار اقتصادی سرشون نمیشه…

  یوتیوب خیلی عاقلانه است کار کردن باهاش… الانم خیلی شرکت ها و افراد با گرفتن کارمزد از کانال داران یوتیوب درامدشون و براشون نقد میکنن میفرستن ایران…

  ب فکر خودتون باشید برید تو یوتیوب تا دستتون بیاد اپارات چه سیستم درامد زایی مضحک و مزخرفی داره!

دیدگاهتان را بنویسید

در سایت ما نظر خود را بیان کنید.